10 tipů jak použít kadidlový hydrolát. A co to vlastně je?

kadidlový hydrolát

Máte rádi hydroláty? Nebo jste je ještě neobjevili a nevíte, co od nich čekat? My nedáme dopustit na hydrolát z kadidla. Dovezli jsme pro vás čerstvý hydrolát plný účinných látek přímo z Ománu. A připravili jsme 10 tipů, jak využijete jeho sílu do poslední kapky.

Hydroláty se v péči o pleť ve větší míře objevily teprve nedávno. I když to není tak úplně pravda, protože květové nebo květinové vody, jak se jim také říká, používali už naši předci. Jen se na ně trochu pozapomnělo. Dnes se vyrábí parovodní destilací, při které z rostlin nebo jejich částí vznikají dvě složky, esenciální olej a hydrolát. Pro lepší představu – je to voda, která „prošla“ rostlinou a obohatila se o její účinné látky. Neobsahuje silice, ale spoustu bioaktivních přírodních látek. Ovšem v jemnější podobě, než v éterickém oleji. Název hydrolát je složenina latinského hydro – voda a francouzského lait – mléko. Některé hydroláty jsou totiž v počáteční fázi destilace zabarvené do bíla. V angličtině je rozšířený spíš název hydrosol.

V arabském světě se hydroláty používají hodně, nejen v kosmetice, ale třeba i v gastronomii. Výraz hydrolát nebo hydrosol není v Ománu a arabských zemích rozšířený, prodává se jednoduše pod názvem voda. Hydroláty se podávají návštěvám na umytí rukou, rozstřikují se v místnostech pro osvěžení a provonění prostoru a přidávají se do sladkostí a pečiva. Některé hydroláty se užívají vnitřně jako lidová medicína, především na žaludeční potíže a posílení imunity. Nejoblíbenější je růžový hydrolát neboli růžová voda z hor Jebel Akhdar, hydrolát z myrhy a samozřejmě kadidlový hydrolát.

Kadidlový hydrolát

My jsme si ho naprosto zamilovali a péči o pleť si bez něj nedovedeme představit. Kdyby to šlo tak se v něm budeme asi i koupat. Ostatně to prý pozitivně působí při ženských potížích, jak tvrdí ománské ženy. Hydrolát má všechny účinné látky obsažené v kadidlové pryskyřici, ale v mnohem jemnější formě. Nemusíte ho ředit a můžete ho nanést i na velmi citlivou pokožku. Hydroláty je také třeba velmi šetrně skladovat. Jsou citlivé hlavně na teplo a mikrobiální znečištění. Doporučujeme kadidlový hydrolát uchovávat  v ledničce, nebo při teplotě do 15 stupňů a nepřelévat z originálního obalu.

Číst dál10 tipů jak použít kadidlový hydrolát. A co to vlastně je?

Klasická kadidelnice nebo vykuřovací pícka?

I když jsme vykuřovací klasici a staromilci, v poslední době jsme narazili na několik nádherných vykuřovacích pícek. A zařadili je do nabídky našeho kadidlového eshopu. Třeba romantickou pícku z kameniny nebo moderní vykuřovací pícku s barevnými duhovými pruhy jsme si doslova zamilovali na první pohled. Jsme rádi, že se vám líbí i naším zákazníkům. S objednávkami dostáváme … Číst dálKlasická kadidelnice nebo vykuřovací pícka?

Kadidlový rituál – uvolní mysl, namožené svaly a regeneruje pokožku.

Voňavé kadidlo k péči o pleť prý používala už královna ze Sáby, která proslula jako velká milovnice různých zkrášlovacích procedur.  V Evropě se kadidlo používalo zejména k vykuřování a aromaterapii a o jeho blahodárných účincích na pokožku neměly evropské ženy dlouho ani tušení. Na jihu arabského poloostrova, v zemi kadidla, v Ománu, se ale kadidlo užívalo a pořád ještě užívá … Číst dálKadidlový rituál – uvolní mysl, namožené svaly a regeneruje pokožku.

Jak se léčilo kadidlem v dávných dobách

Kadidlová pryskyřice a kadidlový olej se používají už tisíce let, to je známá věc. Ale vrtalo nám hlavou, co přesně se s nimi dřív léčilo.  Trochu jsme proto zapátrali v historii a našli pro vás spoustu zajímavých informací.. Tak třeba římský císař Nero si kadidlovým olejem natíral kruhy pod očima po prohýřené noci… Egypt Největšími milovníky … Číst dálJak se léčilo kadidlem v dávných dobách

Kadidlový med

kadidlový med

Kadidlové oleje, balzámy i hydrolát už určitě znáte. Protože je dneska mezinárodní den včel, připravili jsme pro vás článek o další ománské specialitě. Je to kadidlový med. Ománci, ostatně jako všichni Arabové, milují med a všechny sladkosti. V místních obchodech je k dostání med z celého světa, ale lidé tu dávají přednost tomu od domácích včel. V porovnání s našimi … Číst dálKadidlový med

Tradiční sklizeň kadidla – kdy začíná a jak se vlastně sbírá ?

kadidlovník ománský

Luban znamená arabsky kadidlo a vůně kadidla neodmyslitelně patří k arabské kultuře. Nejkvalitnější je kadidlo ománské, ze stromu kadidlovníku posvátného – Boswelia sacra. Jsou to vzácné, divoce rostoucí stromy, které jsou již tisíciletí neodlučným symbolem Sultanátu Omán. Kadidlo patří k národnímu bohatství Ománu a je jedním z nejdůležitějších obchodních artiklů.   Provincie Dhofar, v jižní části sultanátu Omán, je … Číst dálTradiční sklizeň kadidla – kdy začíná a jak se vlastně sbírá ?

Proč se v kostele vykuřuje kadidlem? Jaký druh kadidla se používá?

vykuřování kadidlem

Kadidlo – olibanum, luban nebo frankincense je spojováno s náboženstvím a liturgickými obřady již po tisíciletí.   Pravým kadidlem, neboli kadidlem posvátným se nazývá vonná pryskyřice z kůry stromů Boswelia Sacra, rostoucího na jihu Arabského poloostrova, v oblasti Dhofár. Ve starověku se kadidlo běžně užívalo z důvodů hygienických – aby jeho vůně překryla nedobré pachy a zmenšovala nebezpečí … Číst dálProč se v kostele vykuřuje kadidlem? Jaký druh kadidla se používá?

Vánoční vůně kadidla – tradiční františky

Vánoční františek

K vánoční pohodě patří neodmyslitelně také františek. Františky, malé voňavé kužely, se vyrábějí z páleného dřevěného uhlí a kadidla. Rozemleté dřevěné uhlí a kadidlová pryskyřice se smíchají s pojivem na těsto, které se podobá těstu na vánoční cukroví. Z vzniklé hmoty se ručně nebo speciálními kleštěmi vymačkají jednotlivé homolky a ty se pak suší na sluníčku nebo … Číst dálVánoční vůně kadidla – tradiční františky

Je vědecky prokázáno, že kadidlo působí jako psychoaktivní antidepresivum

kadidelnice

Pálení kadidlové pryskyřice bylo součástí většiny náboženských a kultovních obřadů po tisíciletí. Pryskyřice z kadidlovníku pravého, známá také jako kadidlo nebo olibanum, byla oblíbená díky tomu, že lidé zjistili, jak její aroma podporuje spirituální vnímání.  Pryskyřice z kadidlovníku je zmiňovaná v mnoha různých starověkých písemnostech včetně Starého a Nového zákona. Jsou jí tu přisuzovány mystické vlastnosti, díky kterým … Číst dálJe vědecky prokázáno, že kadidlo působí jako psychoaktivní antidepresivum

Není pryskyřice jako pryskyřice

Druhy ománského kadidla. Ománského kadidla, tedy pryskyřice ze stromu kadidlovníku Boswellia sacra, existuje několik druhů. To také vysvětluje velké rozdíly v cenách kadidla. Oficiální dělení v podstatě neexistuje a prodejci mimo Omán si často vytváří vlastní klasifikaci a pojmenování. Ománské kadidlo je skvělé, takže i to nejobyčejnější je výborné a má spoustu léčivých účinků. V Ománu místní … Číst dálNení pryskyřice jako pryskyřice