První máj je časem lásky a polibků pod rozkvetlými stromy.  A co kadidlovník a láska?

V našich zeměpisných šířkách bývá po ruce většinou rozkvetlá jabloň nebo třešeň a prvomájový polibek zajistit ženám krásu a svěžest po celý rok. Napadlo vás někdy, jaký strom by si na Prvního máje vybrali v jiných zemích? V Ománu by to byl určitě kadidlovník posvátný. O kadidlových stromech existuje spoustu legend a většina z nich je o lásce. I když většinou nešťastné.

Podle nejznámější báje vznikl kadidlovník ze zakázané lásky dívky z rodu džinů, my bychom asi řekli víly, a běžného smrtelníka. Taková láska nebyla možná a víla tak dlouho plakala pro svého milého, až ji ostatní džinové proměnili ve strom. Ten pak dál ronil vonné slzy ve formě vzácné pryskyřice. Podobný příběh najdeme i v římských bájích a pověstech. Bůh slunce Helios se zamiloval do krásné princezny Leucothoe. V přestrojení pronikl do její ložnice a dívku svedl. Když se o tom dozvěděl její otec, král Orchamus, ve vzteku ji nechal zaživa pohřbít. Sluneční bůh se snažil princeznu zachránit, ale bohužel přišel pozdě. Její tělo se v žáru rozpustilo a naplnilo zemi vůní, ze které pak vyrostl kadidlovník.

Kadidlovník je pevně spojený s láskou a krásou i jinak než v legendách. Ženy v Arábii, odkud pochází to nejkvalitnější kadidlo na světě, přísahají na afrodiziakální, zkrášlující i léčivé účinky kadidlové pryskyřice. Vykuřování kadidlem prý dokáže přivolat lásku, navodit hřejivou intimní atmosféru a přilákat pozornost vyvoleného partnera. Kousky pryskyřice dokonce rozdělují podle tvaru na mužské a ženské. Některé krystalky skutečně připomínají ženské a mužské pohlavní orgány. Schválně si je někdy pořádně prohlédněte a nechte pracovat fantazii. Možná najdete dokonalé srdíčko a třeba i o dost odvážnější tvary. Ženy před svatební nocí pálí na kadidelnici velké kousky „mužské“ pryskyřice s názvem dakkar. To má zajistit příhodnou energii a krásnou vůni, která přispěje ke krásnému prožití společných chvil. Manželská ložnice se kadidlem pak vykuřuje v podstatě každý večer. A nejenom ta, kadidlovým kouřem se doslova impregnuje i oblečení pro každodenní nošení. K tomu se používají speciální dřevěné stojánky ve formě trojnožky, Doprostřed pod stojánek se umístí kouřící kadidlelnice a navrch se přehodí vybrané oblečení. Vonný kouř ho prostoupí a protože molekuly pálené pryskyřice jsou těžké, ulpí na oblečení velice dlouho. Vůně je pak cítit i několik dnů. K přivolání lásky si sami můžete vytvořit vlastní vykuřovací směs. Kromě kadidla takové směsi obsahují většinou skořici, sušené okvětní lístky růží, rozmarýn nebo anýz. Ať už uvěříte jejím účinkům nebo ne, určitě si užijete krásné vůně.  

A jestli letos nestihnete polibek pod rozkvetlým stromem a bojíte se uschnutí, zkuste naši kadidlovou kosmetiku Luban. Ta vám zaručí svěží a krásnou sametovou pleť po celý rok. A pokud jste to naopak s polibky přehnali, kadidlový balzám Luban dokonale ošetří i velmi namáhané rty.

Krásný voňavý První máj vám přeje Luban