1. Kadidlovník a kadidlo

Kadidlo má zázračné účinky na duši i tělo a lidé si toho všimli už v dávných dobách.

Stromy Boswellia, česky kadidlovníky, náleží do velké rodiny Burseraceae (březulovité). Kromě kadidlovníků sem patří také myrhovníky. Pro oba druhy je typická voňavá pryskyřice – klejopryskyřice, která po naříznutí vytéká z kůry stromů. Stromy se jejím prostřednictvím brání různým mechanickým poraněním a také parazitům.  Ztuhlé kapky pryskyřice jsou známé jako kadidlo, olibanum nebo frankincense. Kadidlovníky rostou především v tropické Africe, na Arabském poloostrově, Indii a Madagaskaru.

Dosud bylo klasifikováno 25 druhů kadidlovníků. Nejznámější z nich jsou:

 • Boswellia sacra/carterii  – Omán, Jemen
 • Boswellia serrata – Indie, Pákistán
 • Boswellia frereana – Somálsko, Etiopie
 • Boswellia neglecta – Etiopie
 • Boswellia papyrifera – SV Afriky

Každý druh kadidlovníku a z něj získaného kadidla má jiný vzhled, vůni, barvu i účinky. Je to dáno především prostředím a klimatickými podmínkami, ve kterých strom roste. Pokud jsou příznivé, stromy dorůstají do výšky 3- 5 metrů a je možné z nich získat pryskyřici. V méně příznivých podmínkách kadidlovníky sice přežijí, ale vzácnou pryskyřici nevytváří. Pro boswellie je ideální suché teplé počasí s minimálními srážkami. V kamenité a suché půdě rostou pomaleji, ale pryskyřice je kvalitnější, s větší koncentrací účinných látek. Stromy, které rostou v dosahu monzunových dešťů a blízko moře, jsou považované za méně kvalitní. Kadidlovníky mají typickou stále se olupující kůru. Kmen stromu často tvoří několik menších kmenů, které mohou být vzájemně propletené. Drobné zelené lístky rostou na konci větví, malé květy mají bílou nebo žlutou barvu. Vzácná semínka jsou ukrytá v hnědých asi 1cm velkých tobolkách. Všechny části stromu jsou trochu lepkavé a na větvičkách můžete občas vidět malé kapičky kadidlové pryskyřice.

Nejkvalitnější kadidlo Boswellia sacra pochází z Ománu, z oblasti jižní provincie Dhofar a hranic s Jemenem. Jemenské kadidlo je hodně podobné ománskému, je také velmi kvalitní. Kvůli válečnému konfliktu v zemi se ho ale mimo Jemen dostane jen minimální množství. Nejvíc kadidla se v současnosti vyváží ze Somálska a Etiopie, kde bohužel často dochází k nadměrnému nekontrolovanému sběru a ničení stromů. Africké kadidlo je levnější než ománské a protože má podobný vzhled, bývá bohužel často nabízeno jako ománské kadidlo za vyšší cenu. Indické kadidlo se hodně používá v ajurvédské medicíně a v Evropě je známé hlavně jako součást kloubních preparátů pro lidi i zvířata.

 • Ve starověku bylo kadidlo, latinsky olibanum, jednou z nejdražších surovin světa. Jeho cena se vyvažovala zlatem.
 • Kvůli kadidlu byli lidé ochotni překonat tisíce kilometrů drsnou pouští a rozbouřeným mořem.
 • Kadidlové háje byly přísně střežené a jejich poloha tajná.
 • Kadidlo miloval egyptský Tutanchamon, římský císař Nero i rozmarná královna ze Sáby. Tři králové přinesli malému Ježíškovi dar nejcennější – kadidlo. Skvělé reference, že?

2. Ománské kadidlo Boswellia sacra

Kadidlovník Boswelia Sacra

Ománské kadidlo je po tisíce let považované za nejlepší na světě. Kadidlovníkům se na jihu Ománu začalo dařit v období kolem roku 6000 př.n.l., kdy z většiny Arabského poloostrova zmizely monzunové deště. Nové klima bylo pro kadidlové stromy ideální.  Od té doby začala slavná éra kadidla, které se postupně začalo vyvážet do celého světa. Nejprve do Petry, Mediny a Damašku a pak dál do Egypta, Řecka, Říma a daleké Číny. Zrodila se legenda o Arabia Felix – Šťastná Arábie, místo kde prý díky obchodu s kadidlem žili nejbohatší lidé na světě. Vznikla také slavná Kadidlová stezka, důležitá obchodní cesta, na jejímž okraji byla založena bohatá města a přístavy. Velbloudí karavany putovaly tisíce kilometrů a po cestě si potřebovali odpočinout. Obchod s kadidlem také podléhal clu, které bylo tvrdě vymáháno. Dnes jsou památky Kadidlové stezky zapsané na seznamu UNESCO. Pokud se vydáte do Ománu, můžete ty nejslavnější z nich navštívit.  Al Baleed a Khor Rori neboli Sumhuram, přístavy odkud se vyváželo kadidlo, leží v blízkosti hotelových resortů v Salalah. Dnes jsou to více či méně odkryté vykopávky, ale v minulosti prý jejich chodníky byly dlážděné zlatem. Z tisíců kadidelnic se nad městy neustále vznášela oblaka vonného dýmu a někde tu měl stát i palác královny ze Sáby v luxusním orientálním stylu. 

Hlavní oblastí pěstování kadidla je jižní provincie Dhofar. V ostatních částech Ománu kadidlovníky sice ojediněle rostou, ale nevytváří pryskyřici.  Za kadidlovými stromy se musíte vydat do Salalah. Tady rostou buď v přirozeném prostředí v horách, nebo i v uměle založených sadech. Nejznámější je oblast hor Jebel Samhan a města Hasik, odkud je nejkvalitnější druh kadidla – Hojari. Známá je také plantáž Wadi Dawkah, kterou pro snadnou dostupnost ze Salalah často navštěvují turisté. Boswellie rostou i v oblasti Mughsayl a v hraničním pásmu s Jemenem. V Ománu místní lidé používají základní rozdělení na čtyři druhy podle místa, kde kadidlovníky rostou. Tohle rozdělení najdete i v expozici Muzea země kadidla v Salalah a držíme se ho i my v Lubanu. Někdy Ománci označují kadidlo jednoduše jen podle čísel. Když vám na trhu budou nabízet Number One, neváhejte. Bude to zelené Hojari top kvality. Další rozdělení je podle doby sběru, barvy, tvaru a velikosti kousků pryskyřice. Víc o jednotlivých druzích kadidla najdete na našem blogu, nebo přímo v e-shopu.

Kadidlovník – Omán

Kadidlové stromy rostou divoce ve volné přírodě, na území které patří státu, tedy vlastně ománskému sultánovi. O šetrný sběr se odpradávna starají muži z horských kmenů al-Mahra. Jen oni vědí, kde a jak získat tu nejlepší pryskyřici. Ženy mají na starosti výrobu a prodej různých vykuřovadel a tradiční kadidlové kosmetiky. Ománci kadidlo sbírají zpravidla jednou ročně, před obdobím monzunových dešťů. Používají krátké nožíky, kterými šetrně odřezávají kůru stromu.  V průběhu sklizně to opakují 3x, vždy po 14 dnech. Ztuhlou kadidlovou mízu pak ručně sbírají a třídí podle kvality a barvy. Zbytek roku stromy odpočívají. Delší pauzu na regeneraci jim sběrači dopřejí každých sedm let. Ománské kadidlo 100% odpovídá označení „wild crafted“a to díky způsobu sběru. Divoce rostoucí stromy se nehnojí, ani nijak chemicky neošetřují. Sběr kadidla ze stromů je prováděn velmi šetrným způsobem, nadměrné nařezávání kůry by strom zahubilo. Celý proces probíhá ručně, bez použití jakékoli moderní techniky. Vývoz surové kadidlové pryskyřice ve větším množství je omezený a je potřeba vývozní licenci. Omán si pečlivě chrání své přírodní bohatství.


3. Kadidlo – jak se používá 

Vykuřovadlo – aromaterapie

Vykuřování pomocí kadidelnice je ten nejstarší způsob používání kadidla. V arabských zemích nebyla tradice vykuřování nikdy porušená a vykuřování je tu běžnou součástí života odpradávna. Omán je považovaný za pravlast vykuřování. Kromě kadidla se tu používá hlavně oud (agarové dřevo) a myrha, nebo parfemované směsi pryskyřic. Hodně oblíbené jsou také vonné směsi bokhoor (bochůr), což je většinou rozdrcený oud a další příměsi a parfémy. Častý je také „koláček“, kadidlový prášek slisovaný do malé placičky, ze které se kousek ulomí a pálí. Vykuřování domů a bytů se provádí především za účelem dezinfekce prostoru a ničení virů a bacilů. Také pro odstranění zápachu po vaření a odehnání komárů a dalšího nepříjemného hmyzu. Kouřem z kadidelnice se také impregnuje čerstvě vyprané prádlo. Arabské ženy také často vykuřují ložnice v období šestinedělí, aby ochránili novorozeňata před nemocemi. Vykuřuje se také na závěr návštěvy, aby hosté odcházeli z domu krásně voňaví. Vůně páleného kadidla má také odhánět negativní energie a zlé duchy a celkově chránit proti uřknutí a černé magii. Pro Ománce je na prvním místě vůně, kouř je jen prostředníkem. Ta nejdražší a nejluxusnější kadidla proto kouří jen málo, ale o to víc voní.       

Surová pryskyřice

Zelené ománské kadidlo

Ománci používají surové kousky pryskyřice na léčení nejrůznějších neduhů. Tu nejkvalitnější pryskyřici jednoduše žvýkají jako žvýkačku nebo z ní připravují léčivý výluh. Z kadidla se v Ománu vyrábí zmrzlina, bonbóny i čokoláda. Používá se při výrobě přírodní kosmetiky, která má jedinečné vyhlazovací a regenerační účinky. Olibanum je považováno za přírodní anti-aging. Pro svoji nezaměnitelnou vůni je kadidlo také součástí těch nejdražších niche parfémů. Tvůrci parfémů, slavné „nosy“ olibanum zbožňují. Do svých výrobků ho přidává například proslulý výrobce parfémů Amouage, sídlící v Ománu, nebo třeba Tom Ford. Kadidlo totiž nejen nádherně voní, ale také skvěle fixuje ostatní vůně. Užívání kadidla spadá do oblasti tradiční lidové medicíny. Kadidla, která v našem e-shopu nabízíme, jsou primárně určená k vykuřování. Konzumace je na vašem osobním uvážení a zodpovědnosti. V případě zdravotních problémů doporučujeme užití kadidla vždy nejdřív konzultovat s lékařem.

Přírodní a esenciální oleje

LUBAN kadidlové oleje z Ománu

Z kadidlové pryskyřice lze získat také jedinečný olej. Olej má trochu jinou vůni a účinky než kadidlový kouř a je příjemný i lidem, kteří vykuřovadlo rádi nemají.

V Ománu se vyrábí tyto druhy oleje:

 • Klasický esenciální olej. Vyrábí se klasickou parovodní destilací. Ve vůni převažují kouřově pryskyřičné tóny. Je vhodný především k aromaterapii, do aromalamp a difuzérů nebo do koupele. Esenciální olej z kadidla je velmi intenzivní, používá se ho vždy jen několik kapek a neměl by se nanášet přímo na pokožku. Určitě víte, že přírodní esenciální oleje mohou někdy způsobit alergickou reakci. Doporučujeme se vždy je nejdřív vyzkoušet na malém kousku kůže na předloktí. Aromaterapeuti používají kadidlový olej při úzkostných stavech, depresi a na celkové zlepšení nálady. V Ománu se koncentrované esenciální oleje používají hlavně jako parfémy. Aromaterapie, jak jí známe my v Evropě, tu není příliš rozšířená
 • Čistý 100% přírodní kadidlový olej. Nazlátlý krásně vonící olej s jemnou texturou lze použít přímo na pokožku celého těla, na rozdíl od esenciálního oleje. Velmi rychle se vstřebává a nezanechává pocit mastnoty. Získává se speciální šetrnou metodou – kombinací tlaku a parní destilace při nízkých teplotách. Díky tomu v oleji zůstává obsaženo velké množství účinných látek z kadidlové pryskyřice. Klasický esenciální olej sice výrazněji voní, ale obsah účinných látek je mnohem nižší. Čistý 100% přírodní kadidlový olej vyrobený touto metodou uvádíme jako první na český trh. Neobsahuje žádný další olej ani příměsi. Jen čisté ománské kadidlo. Vyzkoušejte a pochopíte, proč kadidlový olej nesmí chybět v žádné ománské domácnosti. Je také základem naší kadidlové kosmetiky Luban.
 • Směsi a maceráty. Jedná se o ten nejstarší způsob, jak získat z kadidla účinné látky. Kadidlová pryskyřice nebo prášek se naloží do jiného méně vzácného oleje nebo alkoholu. Nechá se několik týdnů nebo měsíců macerovat a pak se filtruje. Někdy se pryskyřice rozpouští v horkém nosném oleji a doslova vaří. Je to hodně rozšířený způsob, který ale značně snižuje kvalitu. Méně obvyklá a poměrně nákladná je extrakce CO2. V Arábii jsou na trhu všechny typy oleje, ale bohužel ne vždy poznáte, o který druh výroby se jedná, ani jestli jde o čistý kadidlový olej, nebo směs. Výrobky mívají jen označení přírodní produkt. Výrobci tu nemají povinnost uvádět přesné složení. Masážní směs Luban vzniká smícháním 100% přírodního kadidlového oleje, dalších vzácných olejů a pečlivě vybraných ajurvédských bylin.    

4. Kadidlo – účinky

Pryskyřice z kadidlovníku pravého obsahuje kolem 200 druhů účinných látek, které mají nespočet blahodárných účinků na lidský organismus. Kromě nejznámějších okamžitých účinků jako je podporování lepší nálady a zvyšovaní pozornosti jsou tu i dlouhodobé účinky – posilování imunity a hojivé a vyhlazovací účinky.


5. 100% olej z kadidlové pryskyřice​ – tipy k užití

Čistý pravý kadidlový olej
100% jemný kadidlový olej

Přírodní 100% olej se získává  z nejkvalitnější kadidlové pryskyřice ze stromů Boswellia sacra – kadidlovník pravý. Olej má jemnou hedvábnou strukturu, velmi příjemně voní a nezanechává pocit mastnoty. Protože se nejedná o vysoce koncentrovaný esenciální olej, lze jej aplikovat přímo na kůži a není nutné smíchání s jiným nosným olejem.  Je součástí mnoha ajurvédských procedur.

>> Působí proti stresu a úzkosti, má vysoce relaxační účinky  Kadidlo mírní pocity úzkosti a má lehce sedativní účinky. Pro uvolnění napětí a odstranění stresu vmasírujte neředěný olej před spaním do chodidel. V průběhu dne můžete masírovat olejem oblast spánků. Užijte si relaxační koupel přidáním několika kapek oleje do horké koupele nebo nalejte trochu neředěného oleje do aromalampy a zahřívejte. Do aromalampy a koupele můžete samozřejmě použít také několik kapek kadidlového esenciálního oleje, vůně bude intenzivnější.

>> Výborný při nachlazení, bolesti v krku a respiračních potížích Vyzkoušejte jemně masírovat krk a hrudník kadidlovým olejem.

>> Pomáhá hojit rány  Kadidlo má protiinfekční vlastnosti, ničí baktérie čímž urychluje proces hojeni drobných ran, popálenin nebo jizviček po akné. Nakapejte několik kapek přímo na ranku a vmasírujte.

>> Poskytuje okamžitou úlevu při poštípání hmyzem  Při poštípání hmyzem potřete postižené místo kadidlovým olejem. Dostaví se okamžitá úleva a zmenšení případného otoku.

>> Uvolňuje napětí při menstruaci   Namasírujte jemně olejem oblast podbřišku a beder, ulevíte bolestem před a v průběhu menstruace.

>> Podporuje trávení   Masírování břicha kadidlovým olej uvolňuje napětí, podporuje trávení a zmírňuje zažívací problémy.

_________________________________________________________________________________

5. Kadidlová kosmetika​

Česká přírodní kadidlová kosmetika

Kadidlo patří k nejdéle používaným surovinám v kosmetice a kosmetickém průmyslu. Ze spisů starověkých historiků víme, že se k péči o pleť používalo už v Mezopotámii, Egyptě, starověkém Řecku a Římě i v Asii. A samozřejmě v kolébce kadidla, v Arábii. Z kadidlové pryskyřice a prášku se vyráběly především různé léčivé masti, pečující oleje a tinktury. A také parfémy. Víc o užití kadidla v historii si můžete přečíst na našem blogu.  V Ománu je dodnes rozšířená domácí výroba kadidlové kosmetiky. Velmi oblíbená je třeba žlutá nebo bílá hojivá mast z kadidla, připravovaná podle různých vlastních receptur. Možná jste si ji dovezli z vaší dovolené v Salalah nebo v Muscatu i vy. My jsme za dlouhé roky prožité v Ománu vyzkoušeli spoustu nejrůznějších olejů, mastí a krémů, z domácí výroby i od nově vznikajících firem. A to nejlepší bychom rádi předali i vám. Nejvíc jsme si oblíbili 100% jemný olej Aldhiya z kadidlové pryskyřice Hojari. Pro mnoho našich zákazníků se stal favoritem v péči o pleť a pokožku celého těla. Rozhodli jsme se využít tuto vzácnou surovinu a vytvořit vlastní kosmetickou řadu, která by splňovala naše představy o moderní přírodní kosmetice.

Spojili jsme se proto se špičkovými českými vývojáři kosmetiky. Kadidlový olej jako základ kosmetiky byl pro ně velkou výzvu. Po dlouhém zkoušení se nám podařilo vyvinout unikátní řadu přírodní bezvodé kosmetiky s vysokým obsahem jemného kadidlového oleje.   Tato česká přírodní kosmetika vzniká v certifikované výrobně z kvalitních originálních ománských olejů a dalších čistě přírodních surovin. Připravili jsme pro vás dva balzámy a dva druhy pleťového oleje. Balzámy kromě jemného kadidlového oleje obsahují také přírodní esenciální olej z kadidla a z damašské růže Otto (attar) pro zvýraznění vůně. Pleťové oleje jsou obohacené o vzácné mořské řasy a další přírodní oleje. Podrobné informace najdete v eshopu u jednotlivých výrobků. Část surovin, obsažených v kadidlové kosmetice Luban má mezinárodní certifikát Ecocert. Bezvodá kosmetika Luban není s kadidlem, ale z kadidla. Proto ve složení/Ingredients najdete kadidlový olej vždy na začátku (pořadí složek je určeno množstvím suroviny ve výrobku), ne na konci. Spojujeme jedinečné přírodní zdroje se starověkou orientální tradicí. S láskou, pro vás.

aromaterapie františek hydrolát kadidelnice kadidlo kadidlo posvátně kadidlovník kadidlová kosmetika Kadidlová pryskyřice kadidlový hydrolát Kadidlový olej Kadidlo z Ománu masážní olej myrha Omán pleťový olej Pravé ománské kadidlo přírodní kosmetika vykuřovací pícka vykuřování