1. Kadidlo v historii

Kadidlo má zázračné účinky na duši i tělo a lidé si toho všimli už v dávných dobách.

  • Ve starověku bylo kadidlo, latinsky olibanum, jednou z nejdražších surovin světa. Jeho cena se vyvažovala zlatem.
  • Kvůli kadidlu byli lidé ochotni překonat tisíce kilometrů drsnou pouští a rozbouřeným mořem.
  • Kadidlové háje byly přísně střežené a jejich poloha tajná.
  • Kadidlo miloval egyptský Tutanchamon, římský císař Nero i rozmarná královna ze Sáby. Tři králové přinesli malému Ježíškovi dar nejcennější – kadidlo. Skvělé reference, že?

2. Kadidlo – jak se sbírá 

Kadidlovník Boswelia Sacra
Kadidlový strom

Kadidlové stromy rostou divoce ve volné přírodě, na území které patří státu, tedy vlastně ománskému sultánovi. O šetrný sběr se odpradávna starají muži z horských kmenů al-Mahra. Jen oni vědí, kde a jak získat tu nejlepší pryskyřici. Ženy nelenoší, mají na starosti výrobu a marketing. Ománci kadidlo sbírají jednou ročně, používají krátké nožíky, kterými šetrně nařezávají kůru stromu.  V průběhu sklizně to opakují 3x, vždy po 14 dnech. Ztuhlou kadidlovou mízu ručně sbírají a třídí podle kvality a barvy. Zbytek roku stromy odpočívají. Delší pauzu na regeneraci jim sběrači dopřejí každých sedm let.

Ománské kadidlo 100% odpovídá označení „wild crafted“a to díky způsobu sběru. Divoce rostoucí stromy se nehnojí, ani nijak chemicky neošetřují. Sběr kadidla ze stromů je prováděn velmi šetrným způsobem, nadměrné nařezávání kůry by strom zahubilo. Celý proces probíhá ručně, bez použití jakékoli moderní techniky. Vývoz surové kadidlové pryskyřice ze země je omezen, Omán si chrání své přírodní bohatství.

3. Kadidlo – jak se používá 


Vykuřovadlo – aromaterapie

Ten nejstarší způsob používání kadidla. Jak ho asi lidé objevili? Nejspíš si chtěli rozdělat ohníček a ve vyprahlé krajině našli jen nenápadný pokroucený strom. Nalámali větve, zapálili oheň a ucítili omamnou vůni…. Vy si nemusíte rozdělávat oheň, stačí několik kousků kvalitní pryskyřice, žhavé uhlíky a malá kadidelnice. Nebo kadidlové vonné tyčinky. Nebo svíčka. Kadidlový kouř zahání špatnou náladu, zlé duchy a taky komáry. Vykuřování místnosti se provádí také za účelem dezinfekce, ničení virů a bacilů. Arabské ženy také často vykuřují ložnice v období šestinedělí, aby ochránili novorozence před nemocemi.

Surová pryskyřice

Zelené ománské kadidlo
Kadidlo Hojari z Ománu

Ománci od pradávna používají surové kousky pryskyřice na léčení nejrůznějších neduhů. Tu nejkvalitnější pryskyřici jednoduše žvýkají jako žvýkačku nebo z ní připravují léčivý nápoj. Z kadidla se v Ománu vyrábí zmrzlina, bonbóny i čokoláda. Používá se při výrobě kosmetiky, která má jedinečné vyhlazovací a regenerační účinky. Olibanum je považováno za přírodní anti-aging.

Pro svoji nezaměnitelnou vůni je kadidlo také součástí těch nejdražších niche parfémů. Tvůrci parfémů, slavné “nosy” olibanum zbožňují. Do svých výrobků ho přidává například proslulý výrobce parfémů Amouage, sídlící v Ománu, nebo třeba Tom Ford.

Oleje a esenciální oleje

Z kadidlové pryskyřice lze získat také jedinečný olej. Olej má trochu jinou vůni a účinky než kadidlový kouř a je příjemný i lidem, kteří vykuřovadlo rádi nemají. V Ománu se vyrábí dva druhy oleje:

  1. Klasický esenciální olej. Je velmi intenzivní, používá se ho vždy jen několik kapek a neměl by se nanášet přímo na pokožku. Získává se většinou parní destilací a je vhodný hlavně k aromaterapii.
  2. Čistý 100% přírodní kadidlový olej. Tento nazlátlý nádherně vonící olej s jemnou texturou lze použít přímo na pokožku celého těla. Získává se speciální šetrnou metodou, kombinací tlaku a parní destilace při nízkých teplotách. Díky tomu v oleji zůstává obsaženo 10x více účinných látek – především boswellových kyselin, 85-90%. Klasický esenciální olej sice výrazněji voní, nicméně obsah účinných látek je pouze 8-9%. Čistý 100% kadidlový olej zatím  není v Evropě rozšířený, proto ho jako první s radostí uvádíme na český trh. Vyzkoušejte a pochopíte, proč nesmí chybět v žádné ománské domácnosti.

4. Kadidlo – účinky

Pryskyřice z kadidlovníku pravého obsahuje kyseliny boswellové, patří mezi pentacyklické triterpeny.  Tato vzácná surovina má nespočet blahodárných účinků na lidský organismus. Kromě nejznámějších okamžitých účinků jako podporování lepší nálady nebo zvyšovaní pozornosti jsou tu i dlouhodobé účinky jako posilování imunity, hojivé a vyhlazovací účinky.

Zelené kadidlo
Kadidlo Green Hojari

5. 100% olej z kadidlové pryskyřice​

Přírodní 100% olej se získává  z nejkvalitnější kadidlové pryskyřice ze stromů Boswellia sacra – kadidlovník pravý. Olej má jemnou hedvábnou strukturu, velmi příjemně voní a nezanechává pocit mastnoty. Protože se nejedná o vysoce koncentrovaný esenciální olej, lze jej aplikovat přímo na kůži a není nutné smíchání s jiným nosným olejem.  Je součástí mnoha ajurvédských procedur.

100% oleje z kadidlové pryskyřice ze stromu Boswellia sacra

Působí proti stresu a úzkosti, má vysoce relaxační účinky  Kadidlo mírní pocity úzkosti a má lehce sedativní účinky. Pro uvolnění napětí a odstranění stresu vmasírujte neředěný olej před spaním do chodidel. V průběhu dne můžete masírovat olejem oblast spánků. Užijte si relaxační koupel přidáním několika kapek oleje do horké koupele nebo nalejte trochu neředěného oleje do aromalampy a zahřívejte.

Výborný při nachlazení, bolesti v krku a respiračních potížích Ulevte vašemu ucpanému nosu a uvolněte dýchací cesty. Nakapejte několik kapek kadidlového oleje do teplé vody a inhalujte. Můžete také nakapat několik kapek na plátěný kapesníček a v průběhu dne vůni vdechovat. Pro zklidnění bolavého krku při nachlazeni kloktejte par kapek oleje smíchaných s teplou vodou.

Pomáhá hojit rány  Kadidlo má protiinfekční vlastnosti, ničí baktérie čímž urychluje proces hojeni drobných ran, popálenin nebo jizviček po akné. Nakapejte několik kapek přímo na ranku a vmasírujte.

Poskytuje okamžitou úlevu při poštípání hmyzem  Při poštípání hmyzem potřete postižené místo kadidlovým olejem. Dostaví se okamžitá úleva a zmenšení případného otoku.

Uvolňuje napětí při menstruaci   Vmasírujte několik kapek oleje do oblasti podbřišku, ulevíte bolestem před a v průběhu menstruace.

Podporuje trávení   Masírování břicha kadidlovým olej uvolňuje napětí, podporuje trávení a zmírňuje zažívací problémy.