Není pryskyřice jako pryskyřice

Není pryskyřice jako pryskyřice


Druhy ománského kadidla.

Ománského kadidla, tedy pryskyřice ze stromu kadidlovníku Boswellia sacra, existuje několik druhů. To také vysvětluje velké rozdíly v cenách kadidla. Oficiální dělení v podstatě neexistuje a prodejci mimo Omán si často vytváří vlastní klasifikaci a pojmenování. Ománské kadidlo je skvělé, takže i to nejobyčejnější je výborné a má spoustu léčivých účinků.

V Ománu místní lidé používají základní rozdělení na čtyři druhy podle oblasti, kde kadidlovníky rostou. Místo, klima, a především typ půdy ovlivňují vzhled i kvalitu kadidlové pryskyřice. Tohle rozdělení najdete i v expozici Muzea země kadidla v Salalah.

Hojari

Někdy se píše i Hojary nebo Hojry. Nejlepší ománské kadidlo ze stromů rostoucích v oblasti na východ od hor Jebel Samhan. Podle barvy se pak Hojari dál rozděluje na Hojari bílé a Hojari zelené. Bílé Hojari někteří prodejci přebírají a třídí na stříbrné a zlaté, ale v Ománu se většinou nabízí nepřebrané pod názvem bílé Hojari. Zelené kadidlo Hojari se získává nařezáváním mladých výhonků stromů a považuje se za nejkvalitnější pryskyřici na světě. Je také nejdražší ze všech kadidel a každoročně se ho na trhu objeví jen malé omezené množství. Zelené kadidlo se v Ománu už od pradávna používá jako lék na všechny neduhy. Ty největší kousky zeleného kadidla putují přímo do paláce ománského sultána. Proto bývá nejlepší kadidlo označováno jako Royal Green Hojari nebo Sultan Selection, někdy také Grade 1 nebo Medical Grade. Bílé Hojari, zelené Hojari Royal i čistý 100% olej ze zeleného kadidla si můžete objednat v našem e-shopu.

Nahjdi (Nejdi, Najdi)

Druhé nejkvalitnější kadidlo po Hojari. Získává se ze stromů rostoucích na rozhraní hor a kamenité pouště. Nejznámější oblast je Wadi Dawkah asi 50km od města Salalah. Kadidlo Nahjdi má tmavší barvu než Hojari, zlatavou až hnědou. Používá se hlavně k výrobě esenciálních olejů.

Shazri (Shatri)

Nejběžnější druh kadidla, na který narazíte na každém ománském souku. Jestli jste si na dovolené v Ománu koupili malý sáček drobných světlých kamínků za cenu kolem 5 USD, bude to nejspíš Shazri. Používá se k běžnému vykuřování domácností.

Shaabi (Shabi)

Pryskyřice ze stromů rostoucích blízko u moře a v údolích. Tyto stromy poskytují díky většímu množství srážek více pryskyřice, ale méně kvalitní. Kadidlo Shaabi má tmavě hnědou až černou barvu a Ománci je používají k výrobě různých vykuřovacích směsí. Prodávají se větší slepené kusy.

Upozornění

Bohužel se často najdou podvodníci, kteří místo ománského kadidla prodávají somálské nebo indické kadidlo. Voní sice také hezky, ale jeho cena je mnohem nižší a účinky odlišné. Pro laika není jednoduché podvod odhalit, pryskyřici je lepší vždy kupovat s někým místním nebo od ověřeného zdroje. A jestli chcete, aby vám kadidlová pryskyřice dlouho vydržela, uchovávejte ji na suchém a tmavém místě! Na sluníčku krystalky ztmavnou a ztrácí účinnost. Při správném skladování vám vydrží roky.

Hojari