Kadidlová poradna

Jaký je rozdíl mezi 100% jemným kadidlovým olejem a esenciálním olejem z kadidla?

Kadidlový esenciální olej je ideální k aromaterapii a meditaci. Používá se do aromalampy, difuzéru, na provonění prostor nebo třeba na přípravu voňavé koupele. Má hodně výraznou pryskyřičnou vůni s citrusovými tóny. Vyrábí se klasickou parní destilací. Jako všechny esenciální oleje by se neměl nanášet přímo na pokožku, měl by se smíchat s nosným olejem. V aromaterapii je ceněn pro své prokázané účinky na limbický systém. Pomáhá při únavě, špatné náladě, úzkostných stavech a depresi. Použijte vždy jen několik kapek.V e-shopu ho najdete tady.

100% jemný kadidlový olej je ideální k přímému použití na pokožku celého těla. Vyrábí se šetrnou metodou tlaku a mírného zahřívání. Díky tomu v oleji zůstává velké množství účinných látek, obsažených v kadidlové pryskyřici. Ty jsou bohužel v esenciálním oleji, vyrobeném parní destilací, jen v malém množství. Na rozdíl od kadidlového esenciálního oleje voní velmi jemně a není příliš vhodný do aromalampy a difuzéru. Je multifunkční, použijte ho v libovolném množství na malé vrásky, jizvičky, odřená kolena, pigmentové skvrny nebo štípance od komárů. Můžete smíchat s jiným olejem a vytvořit si vlastní masážní směs. V e-shopu ho najdete tady .

Může se kadidlový olej užívat vnitřně?

Kadidlové oleje dovážíme přímo z Ománu, kde se kadidlo používá k léčení už po tisíce let. Ománci vnitřně užívají především surovou pryskyřici, kterou žvýkají, nebo jednoduchý výluh (limonádu) z kadidlové pryskyřice. Esenciální olej je tu považován pouze za parfém a vnitřně se neužívá, protože je příliš koncentrovaný. A protože parfémy se přece nepijí. 100% jemný olej z kadidla se v některých evropských zemích prodává jako „medical extract“ a vnitřní užití je doporučováno max 1-3 kapky denně. Firma Luban s.r.o. ho má v ČR registrovaný jako kosmetický přípravek. Jakékoli vnitřní užití je na vašem vlastním uvážení a zodpovědnosti.

Léčí kadidlo rakovinu?

Moc rádi bychom napsali, že ano. Bohužel pro to zatím není dostatek potvrzených studií. Nebude to znít příjemně, ale prostě není. Kadidlo je skvělá přírodní kosmetika i lidová medicína se spoustou vědecky prokázaných pozitivních účinků. Zatím však neexistují výzkumy, které by spolehlivě potvrdily účinnost kadidla v boji s rakovinotvornými buňkami u lidí.  Většina studií se zabývá působením boswellových kyselin (účinné látky v kadidle) z pryskyřice odrůdy Boswellia carterii/sacra in vitro, nebo na myších. Ty zřejmě naznačují schopnost oslabit rakovinotvorné buňky, zejména v případě rakoviny kůže, prsu a vaječníků. Je však třeba mnohem více studií a testování in vivo, aby se účinnost kadidla potvrdila, nebo vyvrátila. 

Chci vyzkoušet vykuřování kadidlem. Jaký druh pryskyřice si mám vybrat?

Na našem e-shopu nabízíme pouze pravé ománské kadidlo, které je považováno za nejlepší na světě. Momentálně u nás najdete čerstvou pryskyřici z jižního Ománu z oblasti Hojari a Shazri. Pro začátečníky doporučujeme určitě Shazri (As-Shazri). Jsou to tmavší kousky s výraznou pryskyřičnou a balzamovou vůní, které snadno hoří a určitě vás nezklamou.  Cena je o něco nižší, než u kadidla Hojari. V e-shopu ho najdete tady:

Číslo jedna mezi ománskými kadidly je Hojari (Al Hojari, Houyari). V e-shopu máme několik druhů a všechny jsou skvělé. Kromě pryskyřičných a balzamových tónů při vykuřování ucítíte také aromatické citrusy. Zelené Hojari a Zelené Hojari Light jsou určené na zvláštní příležitosti a ceremonie. Na trh mimo Omán se ho dostane jen velmi malé množství, v nabídce je proto jen občas a cena je vyšší než u ostatních druhů kadidla. Při vykuřování doporučujeme počkat, až uhlík bude téměř na konci hoření a pak teprve na něj položit tuto vzácnou pryskyřici. Můžete také použít vykuřovací pícku. V e-shopu ha najdete tady: a tady:

 Jak správně pálit kadidlo na kadidelnici?

K vykuřování kadidlem budete potřebovat kadidelnici, nebo jakoukoli keramickou misku, která odolá žáru. Další důležitou pomůckou jsou uhlíky. Ty koupíte v každé trafice jako uhlíky do vodní dýmky. Budete potřebovat něco na zapálení – nejlépe zapalovač nebo hořící svíčku. Připravte si také kus alobalu nebo trochu mořského křemeného písku případně soli. Hodit se budou i malé kleště nebo kuchyňská pinzeta.

Krok č.1 Pokud chcete, můžete misku nebo kadidelnici vyložit alobalem, můžete ho zahnout přes okraje. Je to proto, aby se vám kadidelnice nezničila od žáru uhlíku. Po vykuřování alobal i se zbytky vykuřovadel jednoduše vyhodíte. Jestli nechcete používat alobal, nasypte do 1/3 nádoby písek, nebo sůl.

Krok č. 2 Do kleštiček uchopte uhlík a zapalte ho zapalovačem, nebo od svíčky. Trvá to někdy i 3-4 minuty, než se uhlík rozžhaví a začne prskat. Buďte trpěliví. Sirkami se to většinou nepodaří. Může se stát, že vám uhlíky navlhly a nehoří, uchovávejte je vždycky na suchém místě.

Krok č.3 Na hořící uhlík položte kousek kadidlové pryskyřice. Nejprve se uvolní olej a po 2-3 minutách se začne linout vonný dým. Pokud máte kadidelnici s víkem s průduchy, uzavřete ji.

Krok č.4 Užívejte si 15-20 minut vykuřování. Můžete obejít celý dům a nechat vonný dým proniknout do všech koutů, nebo jen sedět a meditovat. Kadidelnici nenechávejte bez dozoru a vždy jí stavte na bezpečnou nehořlavou podložku.

K čemu použít kadidlový prášek?

Kadidlový prášek je úžasná věc, hlavně pokud si rádi vyrábíte kosmetiku a vykuřovadla sami. Ten náš je vyrobený z pravého kadidla Hojari a namletý tak akorát. My jsme z něj vyzkoušeli výborný peeling a taky přírodní prášek na zuby. Můžete ho smíchat s jinými vykuřovadly, pryskyřicemi nebo bylinami a pálit na kadidelnici nebo vykuřovací pícce. Prášek z kadidla lze použít k přípravě macerátu ve vašem oblíbeném oleji nebo alkoholu. Pro posílení účinku můžete vyzkoušet i macerování v našem 100% kadidlovém oleji Luban. Budeme rádi, když nám napíšete, jaké skvělé věci jste z něj vytvořili vy.

Kadidlovník

Jsou kadidlové stromy v Ománu chráněné před nadměrným sklízením pryskyřice?

Bez váhání můžeme říct že ano. Víme proč se ptáte. I my jsme viděli fotky zničených kadidlovníků z Východní Afriky, kde bohužel v poslední době dochází k nadměrnému sběru kadidla a stromy trpí. V Ománu se sběr kadidla přísně reguluje a vývoz většího množství do zahraničí povoluje příslušné ministerstvo. O stromy se tu už po tisíce let starají lidé z horských kmenů, kteří vědí, že když to přeženou se sklizní, strom zahyne. Ománci také vědí, že nadměrné nařezávání stromů oslabuje klíčivost. Své aromatické bohatství si velmi pečlivě chrání.