Klasická kadidelnice nebo vykuřovací pícka?

Klasická kadidelnice nebo vykuřovací pícka?

I když jsme vykuřovací klasici a staromilci, v poslední době jsme narazili na několik nádherných vykuřovacích pícek. A zařadili je do nabídky našeho kadidlového eshopu. Třeba romantickou pícku z kameniny nebo moderní vykuřovací pícku s barevnými duhovými pruhy jsme si doslova zamilovali na první pohled. Jsme rádi, že se vám líbí i naším zákazníkům. S objednávkami dostáváme i dotazy, jak vlastně pícku používat, jak ji čistit a která vykuřovadla jsou na ní vhodná.

V Lubanu se specializujeme výhradně na oleje a kosmetiku z ománského kadidla, ománské kadidlo a vykuřování ománským kadidlem. Existuje spousta dalších skvělých pryskyřic, dřev a bylin, ale naší srdcovkou je prostě kadidlo. Nejlépe mu rozumíme a nejvíc nám voní. A máme to štěstí, že se o něm můžeme učit přímo v Ománu, pravlasti vykuřování. Ale zpátky k tomu, kdy použít kadidelnici a kdy vykuřovací pícku.

V Ománu se odpradávna používají klasické kadidelnice. Jsou z okrové hlíny, neglazované a některé jsou pomalované tradičními barvami a vzory. Typické jsou čtyřhranné kadidelnice s ozdobenými rohy a ornamenty v červené, zelené a bílé barvě. Na trzích a v obchodech se nabízí i kadidelnice kovové, většinou z mědi, litiny nebo niklu. Některé mají poklop s otvory pro dým, jiné jsou jen jednoduché otevřené misky s uchem. Najdete tu i kadidelnice s mřížkou. Vykuřovací pícky s jemným kovovým sítkem tady ale lidé používají jen výjimečně. Tradiční kadidelnice je stále po ruce, kadidla k vykuřování i mořského písku nebo soli je vždycky dostatek. Rychlozápalné uhlíky, speciální zapalovače a běžné druhy kadidla se prodávají v každé samoobsluze. Místní si je nekupují po kusech jako my, ale po kilech. Počasí je v Ománu teplé po celý rok a není tedy problém kdykoli vyvětrat. Lidé jsou tu zvyklí na intenzivní vůně i vonný dým a oblaka kouře jim nevadí. Ale i tady platí, že čím kvalitnější a dražší pryskyřice, tím méně dýmu a více vůně.

Takže pokud vám nevadí dým a máte rádi intenzivní vůně, bude pro vás lepší vykuřování na kadidelnici. Kadidelnice je dobrá i do velkých otevřených prostor, třeba na letní večery pro odhánění komárů. Pro očištění a dezinfekci bytu prostřednictvím kouře je určitě vhodnější kadidelnice. Krásný bohatý dým vzniká třeba pří pálení kadidla Shazri, nebo Hojari, ty jsou na kadidelnici s rychlozápalným uhlíkem skvělé. Budete potřebovat také vykuřovací písek a kleště pro manipulaci s uhlíkem. Najdete je u nás na eshopu, jednotlivě nebo jako výhodnou startovací sadu.

Vykuřovací pícka je naopak ideální pro ty, kdo nemají příliš rádi dým. Nebo tam, kde ostatní členové domácnosti nemusí kouř. Je na jemné a pomalé vykuřování směsí, bylin a vzácných dřev. Použít jí můžete i na pryskyřice nebo směsi pryskyřic. Vzácné zelené kadidlo Hojari nebo třeba směs růží a kadidla jsou vhodné spíš na vykuřovací pícku. Je to v podstatě taková aromalampa, ale bez misky na vodu. Místo misky má jemné kovové sítko, které můžete po čase vyměnit za nové. Pod sítko se umístí zapálená čajová svíčka a to je vše. Nepotřebujete ani uhlíky, ani písek. Vůně páleného vykuřovadla je delikátnější a kouř je méně intenzivní, někdy skoro žádný. S pomocí pícky si vychutnáte vykuřovadla, která by na uhlíku rychle shořela, aniž by dostatečně provoněla okolí. Při pálení kadidla a pryskyřičných směsí se sítko může zalepit rozpuštěnou pryskyřicí. Tu je pak třeba vyčistit. Po vychladnutí jí můžete seškrábat příborovým nožem, nebo očistit drátěným kartáčkem a sítko pak umyjete vodou. Zabránit zapékání můžete i tím, že kovové sítko obalíte kouskem alobalu. Další možnost je vykuřovadlo ještě vložit do prázdného obalu od čajové svíčky, nebo na plátek mica. V nejhorším případě si koupíte náhradní sítko a pícka vám bude skvěle sloužit dál. Některé pícky jsou variabilní a kromě sítka mají v sadě také misku na vodu a dají se použít jako aromalampa. Kadidelnici ani vykuřovací pícku se zapáleným uhlíkem nebo svíčkou nikdy nenechávejte bez dozoru. Stavte je na nehořlavou podložku a užijte si dosyta krásných vůní bez nehod.