10 tipů jak použít kadidlový hydrolát. A co to vlastně je?

10 tipů jak použít kadidlový hydrolát. A co to vlastně je?

Máte rádi hydroláty? Nebo jste je ještě neobjevili a nevíte, co od nich čekat? My nedáme dopustit na hydrolát z kadidla. Dovezli jsme pro vás čerstvý hydrolát plný účinných látek přímo z Ománu. A připravili jsme 10 tipů, jak využijete jeho sílu do poslední kapky.

Hydroláty se v péči o pleť ve větší míře objevily teprve nedávno. I když to není tak úplně pravda, protože květové nebo květinové vody, jak se jim také říká, používali už naši předci. Jen se na ně trochu pozapomnělo. Dnes se vyrábí parovodní destilací, při které z rostlin nebo jejich částí vznikají dvě složky, esenciální olej a hydrolát. Pro lepší představu – je to voda, která „prošla“ rostlinou a obohatila se o její účinné látky. Neobsahuje silice, ale spoustu bioaktivních přírodních látek. Ovšem v jemnější podobě, než v éterickém oleji. Název hydrolát je složenina latinského hydro – voda a francouzského lait – mléko. Některé hydroláty jsou totiž v počáteční fázi destilace zabarvené do bíla. V angličtině je rozšířený spíš název hydrosol.

V arabském světě se hydroláty používají hodně, nejen v kosmetice, ale třeba i v gastronomii. Výraz hydrolát nebo hydrosol není v Ománu a arabských zemích rozšířený, prodává se jednoduše pod názvem voda. Hydroláty se podávají návštěvám na umytí rukou, rozstřikují se v místnostech pro osvěžení a provonění prostoru a přidávají se do sladkostí a pečiva. Některé hydroláty se užívají vnitřně jako lidová medicína, především na žaludeční potíže a posílení imunity. Nejoblíbenější je růžový hydrolát neboli růžová voda z hor Jebel Akhdar, hydrolát z myrhy a samozřejmě kadidlový hydrolát.

Čistá přírodní kadidlová voda
Kadidlový hydrolát

My jsme si ho naprosto zamilovali a péči o pleť si bez něj nedovedeme představit. Kdyby to šlo tak se v něm budeme asi i koupat. Ostatně to prý pozitivně působí při ženských potížích, jak tvrdí ománské ženy. Hydrolát má všechny účinné látky obsažené v kadidlové pryskyřici, ale v mnohem jemnější formě. Nemusíte ho ředit a můžete ho nanést i na velmi citlivou pokožku. Hydroláty je také třeba velmi šetrně skladovat. Jsou citlivé hlavně na teplo a mikrobiální znečištění. Doporučujeme kadidlový hydrolát uchovávat  v ledničce, nebo při teplotě do 15 stupňů a nepřelévat z originálního obalu.

10 tipů jak použít kadidlový hydrolát Luban

  1. Tonikum ke každodenní péči o pleť. Kadidlový hydrosol je jedním z nejlepších anti – aging hydrolátů. Ráno a večer nastříkejte hydrolát na vatový tamponek a vyčistěte pleť. Skvěle odstraní nečistoty, pleť krásně vyživí a tonizuje. Stahuje póry a reguluje kožní maz.
  2. Osvěžující sprej proti únavě a stresu. Kdykoli během dne osvěžte obličej, dekolt a paže.  Vůně kadidla působí pozitivně na psychiku, zvedne vám náladu i rysy obličeje. Ománci věří, že kadidlová voda zlepšuje paměť a funkci mozku.
  3. Obklad na unavené oči a kruhy pod očima. Kadidlový hydrolát nastříkejte na vatové tamponky, tak aby byly dostatečně nasáklé. Přiložte je na oči a aspoň 10 minut relaxujte. Kadidlo na kruhy pod očima používal i císař Nero, vyzkoušejte to i vy.
  4. Přírodní deodorant. Kadidlový hydrolát můžete použít místo deodorantu. Větší sportovní zátěž nezvládne, ale běžný den ano. Jemná vůně povzbudí a zpříjemní vám den. A navíc odpuzuje komáry a další obtížný hmyz.
  5. Voda po holení. Kadidlo je antiseptické a tedy ideální pro ošetření pokožky po holení. Zahojí malé řezné ranky a uklidní podrážděnou pleť.
  6. Ústní voda. Kadidlový hydrolát nahradí i ústní vodu. Posiluje dásně, dezinfikuje ústní dutinu a provoní dech. Pomáhá při zánětech zubů i dásní. Ománci ke stejnému účelu používají kvalitní zelené kadidlo Hojari, které žvýkají jako přírodní žvýkačku. Vždy maličký kousek, ale několikrát denně.
  7. Pleťové masky. Při přípravě vaší oblíbené pleťové masky zkuste nahradit vodu kadidlovým hydrolátem. Je vhodný na všechny typy pleti a účinek masky znásobí. Kadidlo podporuje růst a regeneraci kožních buněk.
  8. Aromaterapie. Kadidlový hydrolát můžete použít k provonění vašeho domova. Přidejte ho do zvlhčovače vzduchu, difuzéru nebo do koupele. Zkuste kombinaci s esenciálním olejem a užijte si soukromé domácí spa.
  9. Parfemace prádla. Buďte jako Ománci a pusťte kadidlo i na vaše ložní prádlo a oblečení. Hydrolátem z kadidla nastříkejte polštáře, bude se vám dobře spát. Při žehlení můžete dát do žehličky místo vody trochu hydrolátu. Užijete si chvilku aromaterapie a vaše prádlo bude krásně vonět.
  10. Aroma kuchyně. Hydrolát je čistý, bez dalších přísad. Můžete ho použít k ovonění nápojů nebo sladkostí. My jsme vyzkoušeli při výrobě čokoládových lanýžů a vanilkovo – kadidlové zmrzliny. Stříkněte trochu hydrolátu do vody nebo drinku a posuňte ho tak o level výše.