Přírodní bezvodá kosmetika – jak ji správně používat?

V poslední době se o bezvodé kosmetice hodně mluví a mnoho milovníků přírodní kosmetiky ji vyhledává. Přírodní bezvodá kosmetika je skvělá, ale je potřeba vědět, jak s ní správně zacházet. Možná i vy máte v plánu kosmetiku bez vody vyzkoušet, ale nevíte, co přesně máte očekávat. Proto jsme pro vás připravili malý návod, jak na ní. Nebojte se, není to nic složitého. Jen je třeba uvědomit si několik základních pravidel a dobře poslouchat svoje tělo.

Bezvodá přírodní kosmetika v poslední době oslovuje stále větší okruh lidí, což je skvělé. Je to způsobené hlavně zvýšeným zájmem o zdravý životní styl a o produkty bez chemie. Na trhu se objevují stále nové výrobky, které jsou sice výborné, ale jen když se správně používají. Většinou se jedná o oleje a balzámy, které neobsahují vodu. Ale proč právě kosmetika bez vody? Je na vodě něco špatného? To samozřejmě není, voda je vzácná a je třeba s ní šetřit, vždyť její světové zásoby se zmenšují. Ale to není hlavní důvod, proč je stále více oblíbená kosmetika bez obsahu vody.  Voda obsažená v kosmetice se totiž musí konzervovat, aby se nezkazila a výrobek nějakou dobu vydržel ve skladech, obchodech i u vás doma. Proti kromě olejů, vosků a vody, ze kterých je výrobek složený, máte v kelímku také různé chemické konzervanty.  Ty sice fungují proti bakteriím a mikroorganismům, ale vy byste se jim měli raději vyhnout.

Bezvodá přírodní kosmetika žádnou vodu samozřejmě neobsahuje. Pokud je vaše pleť dobře hydratovaná, dokáží bezvodé oleje a balzámy udržet její vlhkost uvnitř epidermis a zabrání tak její ztrátě. Výborně se vstřebávají do pokožky a díky velké koncentraci účinných látek je potřeba nanášet jen maličké množství. Ale žádnou další vlhkost už nepřináší, neobsahují totiž humektanty (zvlhčovadla). Pokud máte pleť, která trpí nedostatkem hydratace (a to může i mastná nebo smíšená pleť, nejen suchá), a začnete používat jen přírodní oleje, můžete si pleť paradoxně ještě více vysušit.

Jak správně používat přírodní pleťové oleje ?

Přírodní bezvodá kosmetika obsahuje velké množství účinných látek, se kterými se musí zacházet opatrně. To, co někomu skvěle sedí, může u někoho jiného způsobit alergickou reakci a naopak. Když si koupíte nový produkt, je dobré udělat si před prvním použitím malý test snášenlivosti. Prostě jen nanesete trochu oleje nebo balzámu na předloktí a počkáte 24 hodin. V případě zčervenání, svědění nebo pálení není výrobek pro vás vhodný. To ale není důvod na přírodní oleje a balzámy zanevřít, je potřeba hledat dál, určitě najdete ty pravé produkty. Pokud výrobek prošel vaším soukromým testem, můžete ho začít používat.

Staré pravidlo, že olej nepatří na obličej, protože je moc mastný, už neplatí. Jak už víte, může naopak pleť i vysušit. Oleje vytváří na pokožce tenoučký film, který ji chrání před nepříznivými vlivy okolí. Ale zároveň „přesvědčí“ buňky, že je tuku dostatek a ty přestanou vytvářet kožní maz (sebum). A přesušená pleť, kterou mohou navíc podráždit rostlinné silice obsažené v oleji, je na světě.

 Pleťové oleje a balzámy je proto nejlepší nanášet na vlhkou očištěnou pokožku, napodobíte tak přirozený mechanismus pleti. Ta si totiž sama vyrábí ochranný tukový film s trochou vody. Pokud máte suchou nebo dehydrovanou pleť, je potřeba přidat navíc i hydrataci. Může to být třeba váš oblíbený hydratační krém. Pro začátek zkuste olej použít jen několikrát týdně, nebo přidat pár kapek do vaší běžné péče. Můžete taky zvolit opačný postup a nanést nejdřív krém a pak až olej. Nezapomínejte ani na důležitou hydrataci pokožky zevnitř, tedy pitný režim. Skvělou přírodní vnitřní hydratací je například šťáva z aloe vera nebo obyčejná voda s citrónem.

Přírodní oleje a balzámy obsahují spoustu živin a tuků (lipidů), za které vám pleť bude vděčná.  Když přejdete na přírodní kosmetiku, buďte trpěliví. Výsledky neuvidíte okamžitě, ze začátku se pleť bude čistit a můžou se objevit pupínky. Ty ale časem zmizí a vy si budete užívat rozzářené vláčné pokožky.   Věříme že také kadidlová bezvodá kosmetika a naše kadidlové balzámy a oleje budou součástí vaší kosmetické výbavy. Když máte rádi vůni kadidla, tak budete zcela jistě naší bezvodou přírodní kadidlovou kosmetiku milovat.