Tři králové a jejich dary – zlato, myrha a kadidlo

Slavný příběh o třech mudrcích, kteří přinesli dary malému Ježíškovi zná asi každý. 

Proč ale vybrali právě tyhle tři věci? 

Zlato je pochopitelné, už tehdy to byl jeden z nejcennějších kovů světa a uznávané platidlo. MYRHA a KADIDLO pro většinu z nás představují něco zastaralého, možná vůni spojenou s půlnoční mší o vánocích. Dřív ale myrha a kadidlo patřily k nejdražším surovinám světa a jejich cena dokonce převyšovala cenu zlata. Obě vzácné pryskyřice se po staletí používaly jako léčiva a hojivé masti. MYRHA sloužila k znecitlivění ran a při balzamování významných osob. KADIDLO bylo hlavním prostředkem v boji s nakažlivými nemocemi, třeba při morových epidemiích se jím vykuřovaly domy bohatých lidí. Vůně z hořícího kadidla měla odhánět zlé duchy, donést lidská přání k bohu a zahnat nemoc melancholii, které dnes říkáme deprese. Kadidlo, kadidlový olej a masti se používaly k léčení bolavých kloubů, zkaženého žaludku i hojení bolestivých ran. A taky jako první starověký repelent 🙂 V době bez antibiotik a dalších léků to tedy byl opravdový poklad. Postupem času se na léčivé účinky vzácných pryskyřic bohužel zapomnělo. Současná medicína je začíná znovu pomalu objevovat. A nakonec i nejdřív zmiňované ZLATO má léčebné účinky. Vědci zjistili, že pomáhá třeba při artritidě a různých zánětech. Vyrábí se z něj protézy, implantáty a dentální náhražky, kdo by neznal zlaté zuby 🙂

Malý Ježíšek tedy dostal kvalitně vybavenou lékárničku.

Každý z darů má i hluboký symbolický význam. Zlato představuje královský rod a království, myrha je symbolem smrtelnosti člověka a utrpení. Kadidlo představuje boha a božství. Jsou v nich zastoupena i tři skupenství, zlato pevné, myrha kapalné a kadidlo plynné, a tedy i celý svět. 

Krásný svátek Tří králů vám přeje LUBAN.cz ;

Přehled ochrany osobních údajů
Nezbytně nutné soubory cookies

Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.

Statistiky

Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.

Marketing

Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.