K vánoční pohodě patří neodmyslitelně také františek. Františky, malé voňavé kužely, se vyrábějí z páleného dřevěného uhlí a kadidla. Rozemleté dřevěné uhlí a kadidlová pryskyřice se smíchají s pojivem na těsto, které se podobá těstu na vánoční cukroví. Z vzniklé hmoty se ručně nebo speciálními kleštěmi vymačkají jednotlivé homolky a ty se pak suší na sluníčku nebo v sušárně. Díky kadidlové pryskyřici se po zapálení homolek rozšíří místností nádherná kadidlová vůně.
Kadidlo, arabsky nazývané luban nebo latinsky olibanum, bylo jedním z darů, které přinesli tři králové právě narozenému Ježíškovi. A to mělo samozřejmě svůj symbolický význam. Vůně kadidla totiž dokáže pomoci člověku oprostit se od každodenních starostí a obrátit mysl k duchovnějším stránkám života. A snad právě z toho důvodu byla tato omamná vůně používána při slavnostních náboženských obřadech už v pradávných svatyních, společně s myrhou a dalšími vzácnými pryskyřicemi.
Tradice pálení františka pochází z česko – německého pohraničí a je stará víc než 300 let. Ale už dávno před tím bylo zvykem vždy na přelomu roku provádět v příbytcích kadidlové vykuřovací rituály. Prostor se tak očišťoval od negativní energie, zlých duchů a nemocí. Tradici pálení františka prý zavedl svatý František z Assisi, který byl zakladatelem novodobého pojetí Vánoc. Proto se také předpokládá, že po něm dostal tento voňavý kužílek jméno. Spíš je ale pravděpodobné, že je odvozené od anglického názvu kadidla, které dává františkům typickou vůni – Frankincense.
Abyste si doma navodili příjemnou atmosféru, nemusíte čekat na Vánoce. Vykuřování kadidlem se stává opět velice oblíbeným rituálem, nejen kvůli vůni ale také proto, že dezinfikuje prostor od bakterií a virů. Stačí kadidelnice, kvalitní ománské kadidlo hojari a pár uhlíků. Když si pořídíte pravou orientální kadidelnici, budete mít i jedinečný bytový doplněk.