Kadidlové oleje, balzámy i hydrolát už určitě znáte. Protože je dneska mezinárodní den včel, připravili jsme pro vás článek o další ománské specialitě. Je to kadidlový med.
Ománci, ostatně jako všichni Arabové, milují med a všechny sladkosti. V místních obchodech je k dostání med z celého světa, ale lidé tu dávají přednost tomu od domácích včel. V porovnání s našimi cenami je poměrně drahý, cena se zvyšuje podle druhu a kvality medu. Na špičce je specialita z jižní provincie Dhofar, kadidlový med. Je to skutečně výjimečná pochoutka, která se do zahraničí vyváží jen minimálně, většina se spotřebuje doma v Ománu. Kilogram na místním trhu koupíte v přepočtu za 3000 Kč. Je oblíbený i v lidovém léčitelství, především při nachlazení a bolesti v krku. Podporuje imunitu a obsahuje spoustu vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a antioxidantů.
Kadidlový med lze získat jen od včelek, které sbírají pyl ze stromů kadidlovníku. Kadidlové stromy kvetou nenápadně, malé bílé kvítky mají červenožlutý střed a mezi listy je snadno přehlédnete. Včelaři umisťují úly přímo do kadidlových hájů, nebo do jejich těsné blízkosti. Do medu se tak dostane léčivá síla kadidla, kterou se Ománci snaží využít už po staletí. Stejně jako obchod s kadidlem a výroba kadidlové kosmetiky, má i včelařství v Ománu dlouhou tradici.
Chovají se tu dva druhy včel: včela medonosná appis mellifera, která se chová i u nás a včela květná appis florea. Ta je rozšířená spíš v Asii a je podstatně menší, než prvně zmiňovaný druh. Ománci používají podobné mobilní úly, jaké známe my, ale někteří včelaři stále dávají přednost tradičním úlům. Pro včely medonosné se vyrábí úly z vykotlaných kmenů palem, které se uloží horizontálně jeden na druhý. Kulaté včelí plásty jsou umístěné uvnitř dutiny stromu. Palmové dřevo prý dodává medu další zvláštní příchuť. Včely květné nežijí v dutinách, jejich plásty visí volně na větvích ve stinných a často těžko dostupných místech. I ománské včely bohužel ohrožuje rozšířená infekční nemoc varroáza. Nebezpečný roztoč varroa destructor ničí plody i dospělé jedince. Včelaři po celém světě s ním bojují většinou chemicky, v Ománu se používá tradiční metoda, vykuřování vonnými pryskyřicemi. Ano, hlavně kadidlem.
Až se zase bude moct cestovat a cílem vaší dovolené se stane Omán, nezapomeňte se na trhu nebo v obchodě poptat po kadidlovém medu. Kadidlovou pryskyřici, olej, hydrolát, mýdla, masti a další najdete na našem webu.
Přejeme krásný voňavý den všem včelkám!