Hudbu uslyšíte v Ománu jen občas. Zato vůně vás bude provázet na každém kroku. Je prostě všude. Kdo nevoní, neexistuje. Ano, i tady se najdou výjimky, ale určitě ne z řad domorodců. Vonět musí všechno – oblečení, vlasy, pokožka, byty, restaurace i kanceláře. Nejlepším místem k nákupu vůní všeho druhu je souk, neboli tržiště. Ale jak se v exotickém zboží vyznat? Spousta lahviček, karaf i krabiček s podivným obsahem…
Základem všeho je samozřejmě kadidlo, arabsky luban. Kadidlo je součástí většiny vonných směsí a parfémů, které prodavači na souku nabízejí. Malý sáček s kadidlovou pryskyřicí nižší kvality koupíte za jeden riál (asi 55 Kč), za podobnou cenu se dá pořídit soupravička s malou kadidelnicí a lisovaným uhlím. Pro relaxaci po návratu z dovolené plně dostačující. Pro odhánění hmyzu také.
Vylepšená lehce dražší varianta obsahuje kadidlo, smíchané s vonnou esencí. Kadidlo se skrývá také v tajemné tmavé směsi se záhadným názvem bokhur. Ta se pálí podobně jako kadidlová pryskyřice a obsahuje roztodivné ingredience – šnečí ulity, růžovou vodu, santálové dřevo a samozřejmě opět kadidlo. Přísady se uvaří v cukrové vodě, usuší a rozdrtí na malé kousky. Na souku je běžně k mání i vzácný oud, který miluje celý arabský svět.
Tahle vonná míza ze stromu Aquilaria, spíše známá jako agar wood, se do Ománu dováží ze zahraničí. Stejně tak myrha, pryskyřice z myrhovníku. Prodává se tu taky ambra, drahocenná velrybí „blitinka“. Na trhu je k dostání ve směsi podobné bokhuru. Na každém kroku narazíte na vonné oleje attar, malá lahvička voňavé tekutiny stojí jeden až dva riály. Nabízí se klasické ománské vůně, nebo vůně napodobující slavné parfémy.
V horkém počasí krásně drží na kůži celý den. Takže až na vás budou prodejci pokřikovat „Madam, luban, bokhur, oud, attar, amber…“, budete vědět, co to vlastně nabízí.